سبد خرید

آشنایی با انواع سطوح زبان انگلیسی

آشنایی با انواع سطوح زبان انگلیسی

شاید یکی از اساسی ترین چالش های افرادی که قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارند و یا افرادی که در حال یادگیری این زبان هستند؛ این موضوع هست که در چه سطحی از مهارت زبان قرار دارند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع سطوح زبان انگلیسی آشنا کنیم.

این دغدغه همواره فراتر از زبان آموزان بوده و آموزگاران، والدین و موسسات آموزشی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. به طور سنتی زبان آموزان به چهار دسته کلی Beginner, Elementary, Intermediate, Advanced تقسیم میشوند. این تقسیم بندی دو مشکل اساسی دارند. مورد اول نبود یک تعریف واحد از این سطوح هست.

به عنوان مثال تعریفی که در یک موسسه از سطح intermediate وجود دارد لزوماً با تعریف موسسات دیگر یکسان نیست. این امر خود باعث سرگردانی زبان آموزان نسبت به سطح خود شده و آن ها را نسبت به ادامه ی راه دچار تردید می کند. ایراد دوم عدم وجود جزئیات و توانایی هایی هست که زبان آموزان در آن سطح بایستی قادر به انجام آن باشند .قطعا نبود شناخت از سطح زبانی منجر به انتخاب نادرست کتاب، دوره و برنامه ریزی آموزشی خواهد شد .

به منظور مرتفع کردن چالش های این دسته بندی، اتحادیه اروپا در کنار سایر رسالت های خود، برای زبان های مختلف اروپایی از جمله انگلیسی، سطح بندی و چهارچوبی متناسب ارائه کرده هست. این دسته بندی در سال 2001 به صورت رسمی ارائه شد اما نتیجه ای از تلاش های آموزگاران و زبان شناسان در طی سالیان و دوره های مختلف بوده است. این تقسیم بندی CEFR نام دارد که مخفف کلمات The Common European Framework of Reference به معنای چهارچوب مشترک اروپایی مرجع می باشد.

در این تقسیم بندی سطح زبانی به 6 سطح به نام های A1, A2, B1, B2, C1, C2 تقسیم میشود که در آن سطح A1 نشان دهنده ی پایین ترین سطح و C2 نشانگر بالاترین سطح می باشد. تمامی این سطوح در کتابی با همین عنوان به همراه جزئیات دقیقی از توانایی هایی که زبان آموزان بایستی در این سطح به خصوص داشته باشند جمع آوری شده است. این دسته بندی تا جایی مورد پذیرش قرار گرفته که آزمون های بین المللی مانند IELTS نیز در کنار نمره دهی معمول خود، سطح CEFR آزمون دهنده ها را نیز مشخص می کند.

علاوه بر این، تمامی کتاب های آموزش زبان انگلیسی استاندارد در چاپ های اخیر خود بر روی جلد کتاب ) عموماً جلد پشت( سطح کتاب مورد نظر را درج کرده اند تا زبان آموز بداند که در کدام سطح استاندارد قرار دارد و اگر نیاز به تهیه کتاب خاصی داشته باشد می تواند کتاب مورد نظر خود را که آن هم این تقسیم بندی را دارا هست، تهیه کند. این اقدام برنامه ریزی آموزشی و هدف گذاری را بسیار تسهیل کرده و به زبان آموزان و معلمین تصویری واقعی و دقیق تری از سطح زبان آموزان می دهد .

اگر در حال یادگیری زبان هستید و یا قصد شروع یادگیری آن را دارید، حتما از سطح زبان خود بر مبنای CEFR آشنا شوید. در حال حاضر علاوه بر تعیین سطح های استاندارد، برخی مراکز مانند دانشگاه Cambridge سطح شما را بر مبنای این دسته بندی مشخص می کنند .

دیدگاه‌ها ۰


ارسال تیکت جدید